تبلیغات
دنیای فن آوری نوین - RSSچیست

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:طبقه بندی

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:صفحات جانبی

:نویسندگان

:آخرین پستها

:ابر برچسبها

:نظرسنجی

آماروبلاگ

Page Ranking Tool
که می گن یعنی چی .. ؟!!

اگر به دنبال وب‌سایتهای معتبری هستید که خدمات RSS ارائه می‌دهند،رفتن به این صفحه به شما کمک خواهد کرد.انبوهی از سایتهای جستجوکننده RSS و سایتهای گردآورنده فید در این صفحه گردآوری شده‌اند.من در میان سایتهای گردآورنده فید یا feed aggregator ،سایت bloglines را ترجیح می دهم،برای جستجو هم از feedster استفاده می‌کنم.


در مورد اهمیت جستجو در feed ها و تفاوت اساسی آن با جستجو در موتورهای عمومی جستجو،قبلا هم مطلب نوشته بودم.یکی از دوستانIT نویس،صحبت جالبی در یکی از کامنتهای وبلاگم کرده بود و نوشته بود که کافی نیست که در یک یا دو پست از RSS بگوییم و بگذریم.در آماری که یکی از سایتهای خارجی از کاربران اینترنت آمریکا ارئه داده بود،آمده بود که ۶۰ درصد مردم آمریکا با rss آشنا نیستند.این مطلب به منزله آن است که ۴۰ درصد مردم در آمریکا،با این پدیده آشنا هستند.

پس مختصری در مورد جستجو در فیدها می نویسم:

مزیت عمده جستجو در فیدها،توانایی آنها برای ارائه محتویات تازه وب است.فرض کنید از رخ دادن حادثه‌ای تنها چند ساعت گذشته،و شما می‌خواهید انعکاس آن واقعه را در وبلاگستان به طور خاص و وب به طور عام بررسی کنید،آیا با جستجو در گوگل موفق به چنین کاری می‌شوید؟

مطمئنا،نه!گوگل تنها بر حسب تطابق کلیدواژه‌های شما و page rank صفحات وب،نتایجی به شما می‌دهد.اما وقتی در موتورهای جستجوی فید،جستجو می‌کنید،تازه‌ترین محتوای منتشر شده در وب را می‌توانید پیدا کنید،مطالبی که شاید تنها چند دقیقه از انتشارشان گذشته باشد.

مثلا فرض کنید که صبح بلند شده‌اید و دیده‌اید،بلاگ‌رولینگ فیلتر شده، با جستجو در فیدها بلافاصله چند وبلاگ را پیدا می‌کنید که در اینباره نوشته‌اند،یا فرض کنید می خواهید مطالبی که وبلاگ‌نویسان در سال مرگ شاملو نوشته‌اند،پیدا کنید و یا در فصل انتخابات مطالب تازه و آخرین نوشته‌های وبلاگها را بخوانید،باز جستجو در فیدها به شما کمک می‌کند.